2012. február 4., szombat

Gigis gasztropuccs 2




Az alapok


A mai napon a konyhaművészet alapjaival fogunk megismerkedni.


1. fejezet:

A lábas és a fazék

A lábas és a fazék mindketten főzőedények. Két, egymással szemben álló fülük különbözteti meg őket a serpenyőtől. Kivéve attól a serpenyőtől, amelyiknek két füle van. Az embernek is van két füle, de attól az ember még nem lábas vagy fazék.
Megj.: Az embert szokás helyenként „köcsögnek” nevezni, de ezt én nem ajánlanám.
Mivel azonban az ember nem főzőedény, vele ezen a ponton nem kell foglalkoznunk.
Nos, a lábast a fazéktól a magassága különbözteti meg. A fazék magasabb, általában levesek, tészták főzésére használjuk. Ez nem zárja ki a lábasban való leves- és/vagy tésztafőzést, csak akkor jó nagy lábast kell választanunk, különben kifolyik a leve. (Nem a lábasé, hanem a levesé.)
Figyelem! Ne a kisfazék és a nagylábas magasságát hasonlítsuk össze, mert téves következtetésre juthatunk!
Régen a lábasnak volt lába, de ma már lekopott, mint a tővéghangzó a finnugor eredetű szavak végéről.
Ha kedves olvasóm kételkedik a magyar nyelv és a főzés közötti összefüggés logikusságában, gondoljon arra, hogy a nyelvünket használjuk mind ízlelésre, mind a beszédre!
Különben is, mint ahogy nagy költőnk megmondta: „Nyelvében él a nemzet.”

A serpenyő

Ezt is használjuk főzésre, a kínaiak voknak nevezik. A vok azért nem teljesen olyan, mint a hagyományos serpenyő, kicsit gömbölyű az alja. Hogy ne tudd letenni, és otthagyni.
A vok és serpenyő is étel készítésére való, bármily meglepő is. Főleg húsokat, tojást, ilyesmit lehet benne sütni, de kiválóan alkalmas zöldségfélék pirítására is.
Ha a serpenyő nagyon alacsony, akkor az nagyon gyanús, hogy palacsintasütő.
A serpenyő nagy előnye, hogy hosszú a fogója, már persze ha olyat választunk, és használatával nagyobb eséllyel kerüljük el a főzés közben az égési sérüléseket. Ajánlatos azonban a serpenyő nyelét nem kifelé fordítani, mert könnyen beleakadhatunk, és akkor lesz nemulass, főleg, ha forró olaj is van benne.

A tepsi

Régebben nevezték tepszinek is, nem azért, mert akkor pöszék voltak az emberek. Van ilyen, hogy a dolgok neve megváltozik.
A tepsi tésztasütő edény, és eredendően a sütőben sült dolgokra használjuk. Nem csak tésztát lehet benne sütni, hanem mindenfélét, ami sütésre alkalmas, a hústól kezdve a zöldségfélékig.
Formája lehet kerek (eredetileg az volt), vagy téglalap alakú.

2. fejezet:

A sütés és a főzés

Valójában nemes egyszerűséggel főzésnek nevezünk minden konyhai műveletet az evésen, na és a mosogatáson kívül (melyre még visszatérek).
Az alapvető ételek elkészítésének három módja ismeretes. Kezdő szinten felejtsük el a flambírozást és hasonló huncutságokat! Még a végén magunkra gyújtjuk a konyhát.
Jó tanács: Ha most látsz először tűzhelyet közelről, akkor a sütés-főzés egyszerű műveleténél is ajánlatos beszerezni egy poroltót! (Használatának fontosságára még visszatérek!)
Tehát az ételek elkészítésének alapvető módozatai:
  1. Főzés: ez a vízben való elkészítés egyszerű elnevezése. Bármilyen élelmiszert meg lehet főzni vízben. (Csak nem minden ehető!)
  2. Párolás: az ételnek az a sajátos elkészítési módja, amikor a saját levében aszalódik. Esetleg lehet hozzá kevés vizet tenni, bizonyos esetekben a párolás előtt kevés forró zsiradékon, sűrű kevergetések közepette nyuvasztjuk pár percig az áldozatot. Azaz az ételt.
  3. Sütés: a növényi vagy állati zsiradékban való elkészítést nevezzük sütésnek. (A saját zsírunkban való megsülés kivételével. Az más!) Növényi zsiradék például az olaj, margarin. Ez utóbbinak nem minden változata alkalmas sütésre. Állati zsiradék a zsír (ki gondolta volna, ugye?), valamint a vaj. Figyelem! A vajkrém sem alkalmas sütésre!
  4. Nyersen való elkészítés. Bizonyos helyeken a húst is így fogyasztják (pl. a dzsungelben), de itt alapvetően nem erre gondolunk, hanem a salátákra.

Figyelem! Az étel odakozmálása nem számít szokásos konyhatechnikai eljárásnak, még akkor se, ha a kedves mama otthon rendszeresen élt ezzel az eljárással!!!
Az „Elég?” kérdés a tálalásnál nem a kozmálás végső stádiumára vonatkozik, hanem azt jelenti, elegendő-e a tányérodra kitálalt étel.
Ha az étel odakozmál, van egy jó módszer a további hasznosítására: vegyél egy malacot! (Városban a konyhamalac is megteszi! Csak azt nem lehet megenni a végén.)
Az odakozmálás eredményeként hosszú távon az étel lángra is lobbanhat. Ne örülj, ez még mindig nem a flambírozás!
Ha azt látod, hogy ég a sütő, akkor kell használni a poroltót, mint konyhatechnikai eszközt. Kinyitod a sütő ajtaját, majd hosszasan befújod a sütőbe a habot (vagy ami a poroltóban van). Ezek után azonban nem az étel kész, hanem a konyha. Na és te magad! (Meg aki a helyreállítást fizeti.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése