2012. május 5., szombat

Gigis gasztropuccs 2. 1.

Főzőleckék középhaladóknak.

A palacsinta





Éhes olvasóim, ha sikerült elsajátítani a főzés alapjait az előző tanfolyamunk alatt, akkor már tudnotok kell, mire való a sodrófa (persze a tüntetésen kívül), és a többi konyhai eszköz. Bár most, hogy belegondolok, a palacsintasütőt és a fedőket is lehet békés tüntetésekhez is alkalmazni, na de megint elkalandoztam! Most nem arra fogjuk használni!
Ha már palacsintasütő, akkor kurzusunkat kezdjük rögtön a gyerekek és gyermeklelkű felnőttek (közönséges nevén édesszájú) kedvencével, a palacsintasütéssel.
A palacsintasütéshez végy egy tojást. Ne a tüntetős fajtából, mert az lehet, hogy záptojás. Tojásdobálóknak ajánlom a kacsatojást, az nagyobbat placcsan. Így nekünk, főzni vágyóknak megmaradnak a tyúktojások. No szóval végy egy tojást. Mosd meg, ezeknél a mai tojásoknál sohe lehessen tudni! A tojást üsd bele egy keverőtálba. A keverőtál teljesen közönséges tál, csak így szebben hangzik. Ha azt a látszatot akarod kelteni, hogy tudsz főzni, nem árt néha bedobni ilyen szakkifejezésnek látszó szavakat! Nos, a keverőtálba tégy (!) 25 dkg lisztet. (Nem kell ám kimérni, csak úgy találomra. Ez a 25 dkg is a hozzáértés látszatát fogja kelteni.) Üsd fel a tojást, tedd bele a lisztbe. Azért mielőtt beleteszed, érdemes kiszedni a belekerült tojáshéjat! Figyelem! Ezen a szinten még ne próbálkozz a tévében látható főzőműsorok főszakácsainak tojásfeltörő módszereivel! Ők ezt évekig tanulták! Önts a liszthez ½ l tejet! (Mennyiség méréséhez lásd mint fent!) Cukrot ízlés szerint. Annyit azért ne rakj bele, mert odasül a serpenyő aljába! Inkább úgy mondom, cukrot majdnem ízlés szerint. Én szoktam beletenni csipet sót is, a só kis mennyiségben kihozza az ízeket. No és most keverd el csomómentesre. Ha nem megy, öntsd bele az egész masszát a tésztakeverőbe! Ügyesebbek habverővel is próbálkozhatnak. Ha nem elég sűrű a tészta, rakj bele még lisztet. Ha túl sűrű, akkor pedig tejet. Ha sokáig csinálod, a két adag palacsintádból egy hadseregnyi lesz. Szóval csak óvatosan!
Ha kész a palacsintatészta, hevítsd fel (figyeled?) a palacsintasütőt, kis olajat tegyél az aljára! Amikor eléggé hevül, azaz felforrósodott (ne kézzel ellenőrizd, esetleg csöppents bele egy kis tésztát), egy kisebb merőkanál tésztát merj bele, és gyors körkörös mozdulatokkal oszlasd el a palacsintasütő alján. Hamar megsül, vigyázz vele! Amikor az egyik oldala megsült, késsel óvatosan nyúlj alá, fordítsd meg, és süsd készre! Ezen a konyhajártassági szinten a dobálós forgatást még nem ajánlom! Hacsak nem akartál lakásfelújítást végezni.
Az elkészült palacsintákat megtöltheted mindenfélével, amit szeretsz. Kakaó, túró, dió, lekvár, fahéj, a lehetőségeidnek csak a fantáziád szabhat határt! Még hússal is tölthető, csak akkor ne rakj a tésztába cukrot! Ha a vasárnapi pörköltből maradt, és azzal töltöd, a tetejére önts barnamártást, kis tejfölt, és kész a hortobágyi húsos palacsinta.
A tálalásra ügyelj! Ezen a szinten már nem elég, ha csak úgy odacsapod! 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése