2012. június 1., péntek

Gigis gasztropuccs 2. 4.

Főzőleckék középhaladóknak.

Fokhagymás-tejfölös hús

Amikor kettőt lapozunk a szakácskönyvben…


Ez néha jól is el tud sülni, mert – valljuk be – a kedvenc ételeinket is meg lehet unni előbb-utóbb.
Főleg, ha csak kettő van belőle. Bizonyos ételek összevonhatóak más ételekkel, és az eredmény meglepően jó tud lenni. Néha sokkal jobb, mint az eredeti. Fantasztikus ízkombinációkat lehet így kreálni. Ha azonban lekváros bableves lesz az eredmény, akkor azért gondolkozzunk el. Igaz, akkor meg már minek.
Ez alkalommal az ehető változatot sikerült összehoznom a kettőt lapozásból.
Na jó, ez így, ebben a formában nem teljesen igaz. A két recept, amit összekombináltam, valójában nem egymás mellett szerepel a szakácskönyvben. Sőt, így talán egyetlen szakácskönyvben sem szerepelnek. Van nekem egy régi füzetem, különféle, esetenként akár évszázados (na jó, múlt századi, bizony, így jár az ember, ha két évszázadot él át) recepttel. Egy alkalommal, amikor a kezdő gasztropuccsból olyan jól ismert ”Mit is főzzek ma?” érzéssel küszködtem, szavazásra bocsátottam a kérdést, hogy két hasonló, ám jellegében mégis másféle étel közül melyiket is válasszam. Mivel az eredmény döntetlen lett, kétfélét pedig nem szívesen főzök, mert sokszor azzal jár, hogy az egyik nem fogy el, a dilemma megmaradt. Majd jött az isteni szikra: kombináljuk a kettőt. Így jött létre a Fokhagymás-tejfölös hús.
Középhaladó szinten egyáltalán nem nehéz elkészíteni.
Éhes olvasóm, ha kedved támadt egy újabb puccskísérlethez Gasztronómiában, tarts velem!
Mint mindig, bármilyen húst választhatsz, amit kedvelsz, lényeg, hogy süthető legyen. Én csirke- vagy pulykamellből szoktam elkészíteni. Pulykából tán kicsit jobb. Ami a mennyiségeket illeti: 1 kg húshoz kell 1 nagy pohár tejföl, 3-4 gerezd fokhagyma, só, őrölt bors, majoranna ízlés szerint, olaj a sütéshez. Ebből kb. 4-5 ember egészen jól tud lakni. Repeta is jut, feltéve, ha nem túl nagyétkűek. (De ki mondta, hogy nagyétkű barátokat kell meghívnod ebédre?)
Első lépésként vedd elő a konyhakést. Ha még nem rozsdásodott be az idők folyamán, amíg nem használtad, szeleteld fel vele a húst. Igyekezz nem túl vastag és nem túl nagy szeleteket vágni. Mondjuk ujjnyi vastag, tenyérnyi szeletek megfelelnek. Próbáld nagyjából egyforma darabokra szeletelni a húst, nemcsak az esztétikum miatt, hanem mert úgy egyszerre fog sülni-főni, és az, belátható, nem hátrány. Ki szeret rágós vagy szétfőtt húst enni?
Ha ezzel megvagy, sózd be, forgasd meg lisztben, és süsd ki a húst forró olajban. Ne égesd, csak süsd! A jól átsült hús puha és rugalmas, neked sem kell megvárnod a cipőtalp állagot. Ha a liszt égni kezd, az már gáz, tehát ne várd meg! Amikor kisült a hús, tedd bele egy lábasba, rá a tejfölt, az őrölt borsot, majorannát, fokhagymát törve, és forrald össze. Vigyázz, könnyen odakapja! Ne nagy tűzön forrald, és ne sokáig! Elég neki egy rottyanás. Vagyis amikor megjelennek a forrás jeleként a tetején a buborékok, le is veheted a tűzről. Párolt rizzsel tálald. Ha még nem tudsz rizst főzni, ne csüggedj, hamar meg lehet azt is tanulni. Íme: megmosod a rizst, hogy a keményítő lejöjjön róla, kis olajon addig pirítod, amíg üveges lesz (akkor jó, ha már kezd összeállni, olyan, mint a korallszigetek, csak fehér, természetesen), akkor felöntöd háromszoros vízzel (pl. 1 pohár rizshez 3 pohár víz), lefeded, és kis lángon párolod 10-15 percig. Egyszer lehet megkeverni, óvatosan. Inkább csak megfordítani, hogy ami alul volt, az kerüljön felülre. Ha kevés a víz, pótolhatod, de egyszerre mindig csak nagyon keveset önts alá. Ha megpuhult a rizs, de még van alatta egy kis víz, vedd le a fedőt, és hagyd, hogy elpárologjon. De ne hagyd a tűzön!


Jó étvágyat! 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése