2012. június 16., szombat

Gigis gasztropuccs 2. 5.


Főzőleckék középhaladóknak.

A gyümölcsleves

Éhes olvasóim, alant a gyümölcsleves készítés gasztropuccsos változatát olvashatjátok. Sőt, el is készíthetitek.
Ez a változat oly egyszerű, hogy teljesen kezdők is bátran belevághatnak. Gourmandok és hivatásosok most ne figyeljenek ide! (Nem mintha eddig oly nagyon idefigyeltek volna, de ez olyan jól hangzik.)
Szóval végy 1-2-3 üveg meggybefőttet (itt most nem az elemi matematika alapjait tanítom, csak gyümölcsleves-rajongás és vendégek száma szerinti mértéket írok), 1-2-3 stb. doboz mirelit vegyes gyümölcsöt, és tetszés szerinti egyéb idénygyümölcsöt. Ez utóbbit vágd apróra, hacsak már eleve nem ilyen kiszerelésben kapható, mint pl. a málna.
Vegyél elő egy fazekat, lehetőleg rozsdamentest, vagy ennek híján olyan keverőtálat, amit nem sajnálsz, ha esetleg összekarcolódik az alja. A teflon edényt erre a célra kifejezetten nem ajánlom. A teflonbevonat ugyanis nem finom. És nem is egészséges.
A fazékba vagy keverőtálba öntsd bele a meggybefőtt levét, üvegenként 2-3 dl vizet, és szintén üvegenként 2-3 dl tejszínt. Ha sűrűbben szereted, akkor hármat, egyébként elég kettő is. Utána jön a fűszerezés. Nagyon pici só, késhegynyi, ahogy mondani szokás, ízlés szerint cukor vagy folyékony édesítőszer, őrölt szegfűszeg, őrölt fahéj, vaníliás cukor vagy vaníliaaroma. Az ízlés szerinttel szoktak gondok lenni, kevésbé bátor és lelkes kezdő gasztrobarangolók kedvéért ezért elárulom, hogy is kell ezt elképzelni. Végy egy teáskanalat és egy evőkanalat! A szegfűszeget és a fahéjat ezzel adagold. Először csak egy teáskanálnyit, hozzá 1 evőkanál cukrot (amit egyébként ek.-nak szokás rövidíteni, ez olyan szakácsosan hangzik) üvegenként. Mármint meggybefőtt-üvegenként, mert ha valaki már elfelejtette volna, a meggybefőttünk leve, a vízzel és a tejszínnel már ott figyel a fazékban. Ha még nem, akkor gyorsan öntsd bele! Üvegenként egy zacskó vaníliáscukor se árt bele, ami helyett lehet aromát is adni, abból az adag egy mokkáskanál/üveg. Ha minden a fazékba került, habverővel keverd simára. Hogy miért pont habverővel? Egyfelől mert a főzőműsorokban is úgy csinálják, másfelől meg azért, mert a habverővel tényleg csomómentesre lehet keverni mindent. Még a palacsintatésztát is. Na de most nem palacsintát sütünk!
A gyümölcsleves alapunk próbája a kóstolás, ahogy a pudingé az evés. A puding is csak a példa kedvéért kerül ide, bár vannak, akik vaníliaaroma és cukor helyett vaníliás pudingot tesznek a gyümölcslevesbe. Amúgy finom, csak nekem túl sűrű és nem könnyed nyári leves érzetű. Na de térjünk vissza a levesünkhöz! Ha nem érezzük elégnek a fűszereket és a cukrot, egyesével és óvatosan próbálkozhatunk még. Azért egyesével, mert minden újabb fűszerezés után kóstolni kell, és ha mindent egyszerre szórunk bele, nem érezzük, miből kéne még. No, ez az ízlés szerinti fűszerezés titka.
Amikor ízlik az alaplé, akkor állandó keverés mellett felforraljuk. Azt már tudjuk, elvégre nem vagyunk azért gasztroanalfabéták még kezdőként sem, hogy a forrás jele, ha bugyborékol. Akkor már ne kóstolgassuk, ha nem szeretjük megégetni a nyelvünket! Amikor az alaplé felforrt, vegyük le a tűzről, és rakjuk bele a gyümölcsöket. Keverjük meg, és hagyjuk állni 10-15 percig. Addigra felolvad a mirelit gyümölcs is. Ha kész a leves, rakjuk hideg vízbe, hogy hamarabb lehűljön, majd 1-2 órára tegyük be a hűtőbe! Lehet többre is, akár egy egész éjszakára, ha kibírjuk, hogy ne együk meg addig.
Ha ez túl bonyolultnak tűnik, olvassuk el újra, és közben próbálkozzunk is lépésenként. Rá fogunk jönni, hogy leírni – és elolvasni – bonyolultabb, mint elkészíteni.
Leírom a hozzávalókat, hogy könnyebb legyen.

Hozzávalók:

1 (vagy többszörösei) üveg meggybefőtt
1 (vagy többszörösei) doboz mirelit vegyes gyömölcs
őrölt szegfűszeg
őrölt fahéj
vaníliáscukor vagy vaníliaaroma
cukor
kis só

Jó étvágyat! 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése